Commonwealth Games 2022: India’s schedule for Day 1 (July 29)

Indians will be seen in action in cricket, swimming, badminton, hockey and other sports on the first day of the Commonwealth Games 2022 in Birmingham

Commonwealth Games 2022
Indian contingent for Commonwealth Games 2022.

The Indian contingent will begin its Birmingham Commonwealth Games (CWG) 2022 campaign on Friday, July 29, with a plethora of top stars set to feature on Day 1 of the competitions.

All eyes will be on the Indian women’s cricket team, led by Harmanpreet Kaur, which is up against Australia in the first group stage match.

Also read: CWG 2022 flagbearers: Teammates select LGBTQ, double amputee for Scotland

Besides the women cricketers, India’s women’s hockey team will also start its campaign on Friday. The Indian eves put up an exceptional show at the Tokyo 2020 Olympics and the nation will have high hopes from Janneke Schopman’s team.

Advertisement



Besides that, the youngest member of the contingent, 14-year-old squash prodigy Anahat Singh will also be seen in action on the opening day.

Following is India’s schedule for Day 1 of the competition at the CWG 2022 today (July 29). (All times IST).

SWIMMING

Kushagra Rawat – 400m FreeStyle Heats (3:11 pm)
Sajan Prakash – 50m Butterfly Heats (4:03 pm)
Srihari Nataraj – 100m BackStroke H (3 pm)
Kushagra Rawat – (if qualified)- 400m Freestyle Final (7:07 pm)

CRICKET (Women)

India vs Australia- Group A Preliminary Round (3:30 pm)

BOXING

Shiva Thapa – men’s 63.5kg Round of 32 (5 pm)

GYMNASTICS

Yogeshwar, Satyajit, Saif – men’s individual and team qualifying (4:30 pm)
Men’s team final (if qualified) (10:00 pm)

Also read: 15 interesting facts about India at CWG

HOCKEY

India vs Ghana- Women’s Group Stage (6:30 pm)

LAWN BOWLS

Tania Choudhary- Women’s Singles Sectional Play Round 1 (1 pm)
Chandan Kumar, Navneet Singh, Mridul Borgohain – Men’s Triple Sectional Play Round 1 (1 pm)
Chandan Kumar, Navneet Singh, Mridul Borgohain – Men’s Triple Sectional Play Round 2 (4 pm)
Tania Choudhary- Women’s Singles Sectional Play Round 2 (4 pm)
Sunil Bahadur, Dinesh Kumar- Men’s Pairs Sectional Play Round 1 (7:30 pm)
Lovely Choubey, Rupa Rani Tirkey, Pinki, Nayanmoni- Women’s Fours Sectional Play Round 1 (7:30 pm)
Sunil Bahadur, Dinesh Kumar- Men’s Pairs Sectional Play Round 2 (10:30 pm)
Lovely Choubey, Rupa Rani Tirkey, Pinki, Nayanmoni- Women’s Fours Sectional Play Round 1 (10:30 pm)

SQUASH

Anahat Singh- Women’s singles Round of 64 (11 pm)
Abhay Singh – Men’s singles Round of 64 (11:45 pm)

TABLE TENNIS

Men’s Team – Group 3 Match 1 (4;30 pm)
Women’s Team- Group 2 Match 1 (2 pm)
Women’s Team- Group 2 Match 3 (8:30 pm)
Men’s Team – Group 3 Match 3 (11 pm)

TRACK CYCLING

Vishwajeet, Naman, Venkappa, Anantha, Dinesh- Men 4000m Team Pursuit Qualification (3:25 pm)
Mayuri, Triyasha, Shushikala- Women Team Sprint Qualification (4:12 pm)
Rojit, Ronaldo, David, Esow- Men Team Sprint Qualification (4:46 pm)
Men Team 4000m Pursuit Final (if Qualification) (9:50 pm)
Women Team Sprint Final (if Qualification) (10:25 pm)
Men Team Sprint Final (if Qualification) (10:33 pm)

TRIATHLON

Adarsh, Vishwanath – Men Final (3:31 pm)
Sanjana, Pragnya- Women Final (7:01 pm).

BADMINTON

India vs Pakistan – Group stage of mixed team event (6:30 pm)

(With inputs from agencies)

CATCH US ON: